Jak bezpiecznie wyczyścić plisy materiałowe?

Rolety Żaluzje Faber6 - popupMasz w oknach plisy materiałowe i zastanawiasz się, jak je skutecznie wyczyścić, żeby wytrzymały przez kilka lat i zawsze wyglądały jednakowo dobrze? Wbrew pozorom, czyszczenie plis nie jest wcale takie trudne, choć trzeba im poświęcić trochę uwagi.

Po pierwsze – idealnie byłoby czyścić je regularnie, najlepiej raz w tygodniu, przy okazji cotygodniowego odkurzania mieszkania. Na plisach, podobnie jak na roletach i innych osłonach okiennych zbiera się kurz, choć na szczęście plisy wykonane są z takiej tkaniny, w którą kurz nie wnika. Dlatego właśnie czyszcząc plisy regularnie możemy zapobiec ich zabrudzeniu. Wystarczy raz na tydzień omieść je miotełką do kurzu lub użyć odkurzacza. Pamiętaj, że najwięcej kurzu gromadzi się w zagłębieniach, np. przy listewkach dolnych, więc tam trzeba odkurzać szczególnie dokładnie.

Ale samo odkurzanie może nie wystarczyć, zwłaszcza, jeśli w pokoju pali się papierosy, plisy mogą z czasem lekko zżółknąć i przesiąknąć dymem. Wówczas sprawdzi się pranie ręczne. Żeby wyprać plisy, musisz najpierw zdjąć je z okna i wyjąć listewki, górną i dolną. Przygotuj „kąpiel” dla plis, czyli miskę lub wannę z letnią wodą, w której rozpuścisz delikatny płyn do prania lub proszek. Tkaninę moczymy w wodzie z płynem, pozwalając, żeby cała się zamoczyła i wyprała. Następnie spłukujemy wodą z prysznica, delikatnym strumieniem, a roletę składamy do wysuszenia. Suszymy ją złożoną tak, jak wskazują na to zagniecenia materiału. Suszenie trwa około 12 godzin, a po tym czasie można plisę zawiesić na oknie.

Pranie plis materiałowych nie jest trudne, ale warto to zrobić raz na dwa lub trzy lata. Częściej raczej nie powinno się prac rolet, bo materiał może się zniszczyć, a zaprasowania rolet rozprostować i wówczas roletę trudniej będzie zwijać.

Mając w oknach plisy okienne warto dbać o to, by nie zabrudziły się niepotrzebnie, wówczas pranie nie będzie konieczne. Pamiętaj, by nie narażać ich na kontakt z farbami, lakierami do paznokci, unikać rozgniatania owadów na oknie, a w kuchni zwijać plisy, gdy smażymy mięso na gorącym tłuszczu lub miksujemy kolorowe, owocowe koktajle w otwartych naczyniach.